wz
 
 

Najstarší kresťanský štát je Arménsko?

V Kambodži vzrastá dopyt po potkaňom mäse?

Cena potkanieho mäsa na trhu Kambodže vzrástla dokonca až štvornásobne v dôsledku vzrastajúcej miery inflácie.
Tá však zapríčinila nárast cien ostatných druhov mäsa do takej výšky, že potkanie mäso sa postupne stáva jediným dostupným predajným artiklom pre najchudobnejšie vrstvy kambodžskej spoločnosti. Centrálna banka uvádza, že cena sa zvýšila z pôvodných 1200 kambodžských rielov (asi 5,87 Sk/ 0,19 €) až na 5000 (asi 24,46 Sk/ 0,81 €).
Mäso získalo popularitu po tom, čo dávnejšie zdraželo hovädzie na 20 000 rielov za kilogram (asi 97,84 Sk/ 3,25 €). Potkanie mäso je dostupné vo väčšom množstve v terajšom čase, v dôsledku povodní v delte rieky Mekong potkany migrovali do vyššie položených oblastí a stali sa žiadanou korisťou pre dedinských ľudí, hlavne deti sa tešia z toho, že môžu zarobiť peniaze, keď predajú potkanov ľuďom z mesta Koh. Thom:(30. 08. 2008)

 http://www.4to40.com/newsat4/index.asp?id=2062&news=Koh_Thom_Current_News
http://www.maplandia.cz/kambodza/kandal/koh-thom/ http://www.maplandia.com/cambodia/kandal/koh-thom/.
http://www.trekearth.com/gallery/Asia/Cambodia/West/Kandal/Koh_Thom/

O opusteného novorodenca sa postaral pes?

Novorodenca, ktorého nechala jeho štrnásťročná matka napospas zime a osudu, objavil argentínsky farmár v meste La Plata (40 kilometrov južne od hlavného mesta Buenos Aires) v koterci medzi šteňatami a ich matkou. Denník La Nación ( http://www.lanacion.com.ar ) uviedol: ...farmár Fabio Anze okamžite kontaktoval políciu a bábätko previezli do nemocnice. Dieťatko malo len niekoľko modrín na svojom telíčku. http://www.wayodd.com/dog-mothers-abandoned-baby-in-argentina/v/9554/

A baby abandoned by her panicking 14-year-old mother was saved by a dog who took the baby into her group of puppies. A story that sounds a little like that of Romulus and Remus, who were raised by a she-wolf and went on to found ancient Rome, this real-life event happened last Thursday when a farmer in La Plata http://argentinastravel.com/593/la-plata-argentina-is-worth-a-second-visit/  , Fabio Anze, found a baby in with the puppies of his dog China (VIDEO: http://www.clarin.com/diario/2008/08/11/um/m-01735180.htm). According to Reuters UK, (http://uk.reuters.com/article/lifestyleMolt/idUKN2237833220080822) it is not clear whether or not the dog brought the baby over to the puppies or whether her mother left her there. However, it is certain that the dog kept the baby warm during the first few hours of its life and, by doing so, saved her life. She is now in the hospital with bruises and it recovering quickly and her mother has been located.  (26. 08. 2008) http://www.sbceo.k12.ca.us/~vms/carlton/Rome_Reading_1.html

Romulus a Remus

Dvanástym nástupcom po Julovi bol kráľ Procas, ktorý mal dvoch synov. Staršieho Numitora a mladšieho Amulia. Keď zomrel, na trón nastúpil práve Numitor. Amulius ho však zbavil vlády a vyhnal. Keďže nechce opakovať chybu svojho brata, ktorý si trón bezpečne nezabezpečil, dal popraviť všetkých jeho synov a dcéru Reu Silviu donútil stať sa kňažnou bohyne Vesty, čo bola funkcia spojená so sľubom večného panenstva. Lenže Rea Silvia neodolala bohu vojny Martovi a po patričnom stave mu porodila dvojčatá Romula a Rema.

Len čo sa Amulis o narodení prípadných uchádzačov o trón dozvedel, rozkázal ich hodiť do rieky a po nich aj Reu Silviu. Sluhovia dali chlapcov do koša a odniesli ich k Tiberu, ktorý bol práve rozvodnený. Položili kôš na vodu a ohlásili splnenie rozkazu Amuliovi. Voda však čoskoro opadla a kôš s Romulom a Remom ostal na suchu. Nezahynula ani Rea Silvia. Zachránil ju boh rieky Tiberu, lebo sa mu zapáčila a odviezol si ju k svojim prameňom, kde sa s ňou oženil.

Po záchrane Romula a Remusa pred utopením nasledovala ich záchrana pred hladom a zimou. Ich plač privábil vlčicu, ktorá žila v lese na neďalekom Palatínskom pahorku. Zbehla k rieke a odniesla si ich k svojmu brlohu do jaskyne. Tam ich dojčila svojím mliekom a ohrievala svojím telom. Raz ju tak zazrel pastier Amuliových stád Faustulus. Vyčkal keď od chlapcov odbehla a odniesol si ich domov, kde ich potom s manželkou Accou Larentiou spolu so svojimi dvanástimi synmi vychoval. Dodnes stojí na západnom svahu Palatína „Faustulova koliba“, v ktorej vraj Romulus a Remus vyrástli.
Keď Romulus a Remus odrástli, pásli kravy a poľovali na zver, čo sa v mýtických časoch považovalo za celkom primerané zamestnanie pre kráľovských synov.

Všetko bolo v najlepšom poriadku, ibaže Romulus a Remus, vedomí si svojho kráľovského pôvodu, nemali kde vládnuť. Keďže nechceli čakať, kým ich dedo Numitor zomrie a uprázdni im trón v Albe, rozhodli sa založiť nové mesto. Svoje rozhodnutie uskutočnili. Tristo rokov po založení Alby Longy vyrástli teda na Palatíne vysoké hradby Ríma.

O umiestnení mesta na Palatínskom pahorku sa Romumus a Remus ľahko dohodli. Bolo to neobyčajne výhodné miesto. Uprostred prekrásnej úrodne krajiny, nad riekou ponáhľajúcou sa k moru, z troch strán chránené skalnatými svahmi a zo štvrtej močiarmi proti útoku divej zveri i nepriateľov. Šesť iných pahorkov sa mierne dvíhalo na všetkých stranách okolo Palatína. Tvorili jeho obzor i hradbu. Teraz už išlo o poslednú formalitu, ako sa bude nové mesto volať. Každý s bratov túžil, aby sa volalo po ňom. Robili si na to rovnaký nárok. Dohodli sa teda, že vyčkajú znamenie z letu vtákov, čo sa v tých časoch považovalo za obzvlášť spoľahlivý spôsob, ktorým dávali bohovia najavo svoju vôľu. Znamenie bratov však nerozsúdilo a tak medzi nimi nastal znova spor a došlo k hádke, ktorá sa premenila na bitku. V tejto bitke vraj Rema zabili. Či to naozaj tak bolo, nevedno.
Tak či onak, mesto dostalo po Romulovi meno Roma čiže Rím a Romulus sa stal jeho prvým kráľom.
Prví obyvatelia Ríma boli muži z Romulovej družiny, prisťahovalci z albánskych osád boli tak isto muži. Bez žien mohol byť však Rím iba pevnosťou, nie mestom. Romulus teda vyslal do susedných obcí poslov, aby im dovolili vybrať si manželky. Všade ich však odmietli. Romulus však oznámil, že usporiada slávnostné hry na počesť boha Neptuna Consa a pozval na ne všetkých svojich susedov. Prišli v hojnom počte najmä Sabiniovia aj s manželkami a dcérami. Keď bola zábava v najlepšom, vrhli sa na dané znamenie rímski muži na sabinské dievčatá a uniesli ich. Bezodkladne sa tiež postarali, aby sa stali ich manželkami a matkami ich detí.

Únos Sabiniek nemohol ostať bez následkov. Otcovia, ktorí stratili dcéry, a mládenci, ktorí boli naraz bez snúbeníc, donútili svojho kráľa Tita Tatia, aby vyhlásil Romulovi vojnu. Rímski muži, zaujímajúci sa skôr o svoje manželky ako o boj, sa na bojovej pláni dlho neudržali a stiahli sa za hradby. Tam sa však odhodlane bránili. Sabinovia preto podplatili Tarpeiu, dcéru veľiteľa hradu Spuria Tarpeia, a tá im za zlaté náramky tajne otvorila bránu. Romulus musel so svojimi mužmi ujsť. Keď sa však druhého dňa znovu pokúsil dobyť svoje mesto, vrhli sa Sabinky medzi nepriateľské vojská. Uprosili svojich otcov a bratov, aby im nezabíjali manželov a donútili svojich manželov, aby nebojovali s ich otcami a bratmi. Sabinovia a Rimania uzavreli mier a spojení pokrvnými zväzkami, napokon spojili svoj ľud. Titus Tatius sa presťahoval do Ríma a vládol tam spoločne s Romulom. Keď zomrel, stal sa zas jediným rímskym kráľom Romulus. Keď Romulus zomrel stal sa bohom a pod menom Quirinus chránil potom svoje mesto a svoj ľud do konca sveta rímskym mýtov.

Prečítajte si o objave archeológov... 

Talianski archeológovia v novembri objavili jaskyňu, ktorú podľa ich predpokladov starí Rimania uctievali ako miesto, kde vlčica kojila legendárne dvojičky. Teraz si popredný taliansky vedec myslí, že kostol postavený v tesnej blízkosti svätyne je miestom, kde sa Vianoce po prvý raz slávili 25. decembra - čo z kostola robí symbolické miesto pre snahy o spojenie pohanských rituálov a kresťanských osláv. "Toto je s veľkou pravdepodobnosťou chrám, kde sa slávili prvé Vianoce," povedal Andrea Carandini, profesor archeológie na rímskej univerzite La Sapienza. "Teraz vieme, prečo," dodal.  Viac sa dozviete a dočítate na : ttp://magazin.atlas.sk/technologie/historia/156729/archeolog-spaja-prve-vianoce-so-svatynou-v-rime

(8. 10. 2008)
Nobelovu cenu za chémiu dostal Japonec a Američania?
Japonský vedec Osamu Šimomura a americkí vedci Martin Chalfie a Roger Y. Tsien dnes získali Nobelovu cenu za chémiu. Porota ju udelila za objavenie a vývoj zeleného fluorescenčného proteínu (GFP). "Tento proteín sa stal jedným z najdôležitejších nástrojov používaných v súčasnej bunkovej biológii," odôvodnila porota. "Pomocou GFP vedci vyvinuli spôsoby, ako pozorovať procesy, ktoré boli pre nich predtým neviditeľné, napríklad vývoj nervových buniek v mozgu, alebo spôsob, ako sa šíria rakovinové bunky," vysvetlila. Trojica si rovnakým dielom rozdelí finančnú odmenu vo výške 10 miliónov švédskych korún (31,4 milióna Sk/1,04 milióna €).
V utorok získali Nobelovu cenu za fyziku dvaja japonskí vedci Makoto Kobajaši a Tošihide Maskawa a americký vedec Yoichiro Nambu za priekopnícku prácu v oblasti jadrovej fyziky. Deň predtým porota ocenila v oblasti medicíny francúzsku virologičku Francoise Barré-Sinoussi, jej kolegu Luca Montagniera a nemeckého vedca Haralda zur Hausena za prínos vo virológii.

Nobelove ceny, pomenované podľa švédskeho vynálezcu Alfreda Nobela, po prvý raz udelili v roku 1901. Nobel, ktorý zomrel v roku 1896, vo svojom závete, zanechal veľký majetok na to, aby sa mohli vytvoriť ocenenia pre tých, ktorí v uplynulom roku preukázali svetu najväčší úžitok. Tohtoročné slávnostné odovzdávanie cien bude 10. decembra v Štokholme. http://fit.server.sk/aktuality/zahranicie/detail/11758-nobelovu-cenu-za-chemiu-dostal-japonec-a-americania/

(6. 10. 2008)

Vedci objavili stopy najstaršieho živočícha s nohami?
Americkí vedci vedci objavili najstaršie skamenené stopy malého živočícha s nohami, pochádzajúceho spred 570 miliónov rokov. Fosílne stopy zanechala pravdepodobne stonožka alebo červík s končatinami, žijúci vo vode. Objavili ich v horách v americkom štáte Nevada, uviedol profesor geológie štátnej univerzity v Ohiu a vedúci štúdie Loren Babcock. Nález otriasa teóriou, že život na Zemi v období predkambria sa obmedzoval na mikróby a jednoduché, viacbunkové organizmy.
Vedci našli dva paralelné rady malých bodiek, z ktorých každá má v priemere dva milimetre. Nález naznačuje, že živočíchy používali nohy o približne 30 miliónov rokov skôr, než sa veda doteraz domnievala. Babock si je "odôvodnene istý", že stopy patrili článkonožcovi podobnému stonožke, alebo červíkovi s končatinami. Telo živočícha by podľa profesorových slov malo byť široké asi jeden centimeter. Ako uviedol, ďalšie nálezy z rovnakého historického obdobia by mohli objaviť v oblasti Bieleho mora v Rusku, južnej Austrálie, Newfoundlandu a Namíbie. Štúdiu publikoval magazín Geological Society of America.
http://www.geosociety.org/profdev/  ; http://fit.server.sk/aktuality/zahranicie/detail/11727-vedci-objavili-stopy-najstarsieho-zivocicha-s-nohami/


(2. 10. 2008)
Udelili Alternatívnu Nobelovu cenu
- Right Livelihood?
Tohtoročnú Alternatívnu Nobelovu cenu udelila Nadácia Right-Livelihood so sídlom v Štokholme nemeckej lekárke Monike Hauserovej, indickému manželskému páru Krishnammal a Sankaralingam Jagannathanovcom, americkej moderátorke televízneho spravodajstva Amy Goodmanovej a Somálčanke Aši Hagiovej. Porota ocenila neúnavný boj Hauserovej proti sexuálnemu násiliu vo vojnou postihnutých oblastiach.
Manželia Jagannathanovci dostali cenu za úsilie zrealizovať v Indii Ghándího víziu sociálnej spravodlivosti, Goodmanová za vypracovanie alternatívneho modelu moderovania denného spravodajstva Democracy Now a Hagiovej udelili cenu za vtiahnutie žien do zložitého mierového procesu v Somálsku.

Alternatívna Nobelova cena vznikla v roku 1980 a jej súčasťou sú dva milióny švédskych korún, ktoré sa delia medzi ocenených. Laureáti si preberú ocenenia vo švédskom parlamente 7. decembra. Cenu založil švédsko-nemecký filantrop Jakob von Uexküll z tržby za predaj významnej zbierky známok. Cenu majú dostať osoby a iniciatívy, ktoré neboli braté do úvahy pri udeľovaní Nobelových cien. Od roku 1980 porota udelila Alternatívnu Nobelovu cenu vyše 100 laureátom.
Niekdajší poslanec Európskeho parlamentu Jakob von Uexküll pôvodne ponúkol finančné prostriedky získané z predaja svojej zbierky Nobelovej nadácii na ocenenie významných výsledkov v oblasti ekológie a boja za ľudské práva. Keďže dostal zamietavé stanovisko, založil Nadáciu ceny Right Livelihood, lepšie známej pod menom Alternatívna Nobelova cena. Odvtedy ju vo švédskom parlamente udeľujú osobám a organizáciám, ktoré sa zasadzujú za ochranu prírody, ľudských práv a mieru.
http://fit.server.sk/aktuality/zahranicie/detail/11683-udelili-alternativnu-nobelovu-cenu/
 


(26. 09. 2008)
Vedci objavili najstaršie kamene na Zemi?
Vedcom v severoamerickej Kanade sa podarilo objaviť údajne najstaršie kamene na svete. Objav by podľa odborníkov mohol ponúknuť nový náhľad na pôvod a zrod našej planéty. Vek kameňov, ktoré objavili v Québecu, sa odhaduje na vyše 4,28 miliardy rokov. "Náš objav otvára dvere ďalším tajomstvám začiatku Zeme," uviedol hlavný autor štúdie, geológ Jonathan ONeil. http://fit.server.sk/aktuality/zahranicie/detail/11625-vedci-objavili-najstarsie-kamene-na-zemi/


16. 09. 2008
V Amazónii objavili "mravca z Marsu"?
V Amazónii objavili doteraz neznámy druh mravca. Vedci z Texaskej univerzity v Austine sa domnievajú, že ide o priameho potomka prvých mravcov v histórii evolúcie. Mravec, ktorého nazvali Martialis heureka, v preklade "mravec z Marsu", žije v zemi, je veľký približne tri milimetre, priesvitný a nemá oči. Svoju korisť, zrejme mäkké larvy a červy, loví dlhými pinzetovými čeľusťami. "Tento objav poukazuje na to, že v zemi dažďových lesov sa skrýva množstvo nových druhov živočíchov," uviedol biológ Christian Rabeling. Martialis heureka nepatrí do žiadnej z dvadsiatich známych podčeľadí mravcov. Ide o prvý nový druh, ktorý objavili od roku 1923, a zároveň tvorí novú podčeľaď. Mravec žije v tropickom podnebí so stabilnou mikroklímou. "Mal pravdepodobne málo priamych konkurentov a dodnes prežil ako relikt," dodal Rabeling.http://fit.server.sk/aktuality/zahranicie/detail/11488-v-amazonii-objavili-mravca-z-marsu/

(22. 09. 2008)
Vedci objavili 650 miliónov rokov starý útes?
Austrálski vedci dnes informovali o objave útesu, ktorý je pod vodou asi 650 miliónov rokov. Podľa odborníkov z University of Melbourne by mohol poskytnúť veľa odpovedí k obdobiu ediakaria. Vedci potvrdili, že sa im už podarilo objaviť fosílie primitívnych foriem života. Pomocou útesu vraj budú schopní jednoduchšie identifikovať model klimatických zmien. "Umožňuje nám významný krok dopredu v pochopení klimatických zmien na Zemi v priebehu evolúcie. Je dosť možné, že objavené fosílie vrhnú na evolúciu mnohobunkových živočíchov a rastlín nové svetlo," uviedol vedec Jonathan Giddings. Podľa Giddingsa, útes obsahuje dôležité informácie o dianí vo svetovom oceáne pred 650 miliónmi rokov.
http://fit.server.sk/aktuality/zahranicie/detail/11588-vedci-objavili-650-milionov-rokov-stary-utes/


(19. 09. 2008)
Austrálski vedci objavili stovky nových druhov zvierat
Austrálski vedci objavili stovky nových druhov zvierat, napríklad mäkké koraly a drobné kôrovce. Výskum tvorili tri expedície, na ktorých získali tisícky vzoriek. Dve výpravy sa konali vo Veľkom bariérovom útese, pri ostrovoch Lizard a Heron a jedna v útese Ningaloo. "Ľudia v týchto miestach dlho pracovali, a stále sú tu doslova stovky a stovky nových druhov, ktoré nikto nikdy nepozbieral ani nepopísal," povedal pre agentúru AP Julian Caley z Austrálskeho inštitútu pre morský výskum.
Vedci v niekoľkých austrálskych múzeách začali novoobjavené živočíchy klasifikovať. Julian Caley očakáva, že práca potrvá roky. Medzi dosiaľ nepoznanými tvormi je približne 130 mäkkých koralov, známych aj ako osemlúčové koraly, a množstvo drobných kôrovcov, podobných krevetám či garnátom. Odborníci chcú miesto objavu počas najbližších šiestich rokov prehľadať trikrát za rok, aby spoznali dosiaľ záhadné mäkké koraly, ktoré tvoria veľkú časť Veľkého bariérového útesu. Ich cieľom je zistiť aj to, ktoré z nich sú pre útesy jedinečné a ako reagujú na ľudské zásahy. Použijú pri tom 36 plastových štruktúr, ktoré umiestnili na viacerých miestach. Zvieratá by mohli útvary zaujať tak, aby sa v nich usadili. Výskumníci ich potom budú skúmať vnútri týchto "domov". Štruktúry v budúcnosti umiestnia aj v iných častiach sveta, čím vytvoria štandardnú metódu pre medzinárodný morský výskum. Morský vedec, profesor Univerzity v Queenslande Ron Johnstone zdôraznil, že objav bude mať priamy úžitok pre ľudí, predovšetkým v medicíne. Okrem toho môže poskytnúť kľúč k tomu, ako sa vyrovnať s klimatickými zmenami a znečistením. Julian Caley dodal, že ak neporozumieme biodiverzite, nemôžeme ju ochrániť.
Tvory objavili pracovníci austrálskej pobočky CReefs, celosvetovej organizácie na spisovanie koralov, ktorá je súčasťou globálnej siete Census of Marine Life (Súpis morských živočíchov). Desaťročné sčítanie s plánovaným ukončením v roku 2010 podporujú vlády, sekcie OSN a súkromné ochranárske organizácie.

http://fit.server.sk/aktuality/zahranicie/detail/11552-australski-vedci-objavili-stovky-novych-druhov-zvierat/


(17. 09. 2008)
Vedci veria, že objavili nový druh dinosaura?

Austrálski vedci veria, že na severovýchode krajiny objavili nový druh dinosaura. Dve tony kostí našli v oblasti, ktorá pred tromi rokmi odhalila pozostatky bylinožravca prezývaného Matilda z obdobia trias. Paleontológ a organizátor prác David Elliott z Australian Age of Dinosaurs Institute odhadol vek fosílií na maximálne 98 miliónov rokov.
Šanca, že kosti patria doteraz neznámemu druhu vymretých jašterov, je podľa neho vysoká. Dodal, že veľká časť austrálskej fauny je veľmi odlišná od svetovej. "Všetky dinosaury, ktoré našli v Austrálii, boli odlišné ako tie, nájdené vo svete, a je takmer isté, že aj toto bude takýto prípad a máme tu niečo, čo vyzerá ako nový druh," vysvetlil Elliott. "Nedá sa to povedať úplne spoľahlivo, ale sme z toho vzrušení a plní nádeje, že je to tak," vyjadril sa pre agentúru AFP. Informoval, že vedci preskúmajú kosti a výsledky by mohli byť do ôsmich mesiacov.

http://fit.server.sk/aktuality/zahranicie/detail/11494-vedci-veria-ze-objavili-novy-druh-dinosaura/

Na Marse snežilo, zistil modul Phoenix?
Na Marse snežilo a v minulosti bola na planéte voda, zistil modul Phoenix amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA). Laser pristávacieho modulu odhalil, že z oblakov vzdialených viac ako tri kilometre padali vločky snehu, pred dosiahnutím povrchu planéty však zmizli. Experimenty so vzorkami pôdy vypátrali prítomnosť dvoch minerálov, ktoré vznikajú v kvapalnej vode.
Vedci z NASA ich identifikovali ako uhličitan vápenatý, ktorý sa nachádza napríklad vo vápenci a kriede, a kremičitan. Je možné, že v minulosti sa na planéte nachádzala stojatá voda alebo ľad, ktorý sa roztopil a reagoval s minerálmi. "Je toto zóna vhodná pre život na Marse? Myslím si, že sa blížime k tejto hypotéze," povedal pre agentúru AP hlavný vedec Peter Smith z Arizonskej univerzity. "Napriek tomu vieme, že Mars má veľa tajomstiev a že pátranie sa ešte neskončilo," dodal. Mars je v súčasnosti studený a suchý, ale odborníci sa domnievajú, že kedysi bola na planéte teplejšia a vlhkejšia atmosféra.
Phoenix pristál na Marse v máji, misia mala trvať tri mesiace. Vedenie NASA sa rozhodlo predĺžiť ju do konca roka, ak pristávací modul tak dlho vydrží. Tým, že sa končí leto, sa k jeho solárnym panelom dostane menej slnečného svetla. Komunikácia s pracoviskom NASA sa nakrátko preruší v novembri, keď bude slnko medzi Zemou a Marsom. Napriek doterajším odhaleniam sa nepodarilo získať jednoznačný dôkaz o prítomnosti mikrobiálneho života na planéte. Jedným z najdôležitejších objavov výskumu bolo potvrdenie, že sa na "Červenej planéte" nachádza ľad.
http://fit.server.sk/aktuality/zahranicie/detail/11664-na-marse-snezilo-zistil-modul-phoenix/


(28. 08. 2008)
Archeológovia objavili 1 300 rokov starú múmiu?
Archeológom sa podaril v juhoamerickom Peru vykopať 1 300 rokov starú, dobre zachovanú múmiu. "Ide o ženu z huarijskej kultúry. Je to pomerne významný objav. Ostatné náleziská boli často vykradnuté a žiadne z nich neboli takto dobre zachovalé. Ide o trojmiestny hrob," opísala nález v katastri hlavného mesta Lima archeologička Isabel Flores. Okrem múmie objavili pri výkopových prácach pozostatky dieťaťa a ďalšej dospelej osoby. Podľa Flores je zaujímavá poloha mŕtvol - každá z nich je skrčená, pričom kolenami sa dotýkajú hrudníkov. http://fit.server.sk/aktuality/zahranicie/detail/11337-archeologovia-objavili-1-300-rokov-staru-mumiu/


(12. 09. 2008)
Zomrel čokoládový magnát Klaus Jacobs, mal 71 rokov?
Švajčiarsky čokoládový magnát, pôvodom z Nemecka, Klaus Jacobs dnes zomrel v Küsnachte (neďaleko Zürichu) vo veku 71 rokov, informovala o tom švajčiarska spravodajská agentúra ATS. Klaus Johann Jacobs, ktorého na začiatku kariéry preslávili čokoládové tyčinky Toblerone, sa narodil 3. decembra 1936 v nemeckých Brémach. Veľa rokov pracoval v rámci rodinného biznisu v latinsko-americkej Guatemale. Značnú časť svojej kariéry však strávil vo Švajčiarsku. V rokoch 1973 až 1990 bol na čele podnikateľskej skupiny Jacobs Suchard, no po predaji firmy americkému tabakovému a potravinárskemu gigantovi sa rozhodol odkúpiť belgickú čokoládovú spoločnosť Callebaut, ktorú následne spojil v roku 1996 s francúzskou spoločnosťou Cacao Barry. Podľa portálu volunteertv.com Jacobs zomrel v skorých ranných hodinách, pravdepodobnou príčinou smrti bola rakovina, na ktorú trpel. Zanechal za sebou svoju druhú ženu Renátu a šesť detí. http://fit.server.sk/aktuality/zahranicie/detail/11451-zomrel-cokoladovy-magnat-klaus-jacobs-mal-71-rokov/

(11. 09. 2008)
Mačka sa vrátila domov po deviatich rokoch?
I
stý britský pár zažil veľmi milé prekvapenie, keď sa dozvedeli, že mačku, o ktorej si mysleli, že ju v roku 1999 zabilo auto, našli asi 800 metrov od ich domova v britskom Birminghame. Pätnásťročnú ryšavú, zjavne vychudnutú mačku nahlásil odchytovej stanici RSPCA (Royal Society for the Prevention of Cruelty to Animals - Kráľovská spoločnosť pre prevenciu týrania zvierat) istý Birmighamčan. Dixie, ako znie meno zvieraťa, sa vraj v okolí jeho domu potulovala už niekoľko mesiacov. Pracovníkovi RSPCA Allanovi Pittawayovi sa podarilo zviera odchytiť a po overení mačkinho čipu zistil jej meno a adresu. "Pre RSPCA pracujem asi 29 rokov, ale nikdy som nevidel nikoho takého šťastného, ako pani Delaney, keď som sa vo dverách jej domu objavil s mačkou," uviedol Pittaway. RSPCA dúfa, že mačkin príbeh u majiteľov zvierat vyvolá potrebu inštalácie mikročipov pre ich domácich miláčikov. http://fit.server.sk/aktuality/zahranicie/detail/11443-macka-sa-vratila-domov-po-deviatich-rokoch/

(03. 09. 2008)
Vlky uprednostňujú ryby pred lovom zveri?
Vlky žijúce v západnej Kanade uprednostňujú chytanie rýb pred klasickým lovom zveri. Vedci sledovali ich stravovacie návyky v kanadskom štáte Britská Kolumbia. Divá zver patrí k ich hlavnému zdroju potravy na jar či v lete, no pri love vo svorkách často dochádza k zraneniam. Pri pozorovaní vedci zistili, že vlky preto v neskorších obdobiach radšej striehnu na migrujúce lososy, ktoré sa každoročne na jeseň vydávajú z Pacifiku proti prúdu kanadských riek, kde prezimujú. Pre vlky sa tak stávajú dostupnejším a výdatnejším zdrojom obživy. Vedci pôvodne predpokladali, že vlky sa uchyľujú k lovu lososov iba v prípade, keď sú počty divej zveri nízke. "Voľba lososov ako koristi vzniká najmä z dôvodu bezpečnosti. Pri love zveri prichádzajú vlky k častým až smrteľným zraneniam. Okrem toho sú lososy po mnohých stránkach nutrične hodnotnejšie," uvádza doktor Chris Darimont so svojimi kolegami z University of Victoria vo vedeckom časopise BMC Ecology. http://fit.server.sk/aktuality/zahranicie/detail/11366-vlky-uprednostnuju-ryby-pred-lovom-zveri/

Najstarší kresťanský štát je Arménsko?

V roku 2008 je tomu 1707 rokov od založenia čisto národnej, kresťanskej cirkvi v Arménsku. Známa je pod názvom gregoriánska, no jej presné pomenovanie je Arménska apoštolská svätá cirkev. V Arménsku vyhlásili kresťanstvo za štátne náboženstvo už v roku 301, čím sa táto krajina stala najstarším kresťanským štátom sveta! V Rímskej ríši až od roku 313 cisár Konštantín Veľký vydal tzv. Milánsky edikt, ktorý zastavoval prenasledovanie kresťanov, vracal cirkvi zabavené chrámy a zrušil protikresťanske výnosy.

Viete, že...
Gombasecká jaskyňa sa nachádza v Slovenskom krase a jej vchod leží na západnom úpätí Silickej planiny v kaňone rieky Slanej vo výške 250 m. n. m.?

Jaskyňu objavila skupina rožňavských jaskyniarov r. 1951. Verejnosti bola sprístupnená r. 1955. Celková dĺžka jaskynného systému dosahuje 1525 m. Jaskynné priestory sa utvorili v dvoch úrovniach nad sebou s relatívnym prevýšením 10 m. Jaskyňa vznikla vo svetlošedých masívnych vápencoch stredného triasu. Jej priestory tvoria rozsiahle chodby a menšie dómy a siene, ktoré sledujú hlavné tektonické línie v smere sever-juh, východ - západ, severovýchod-juhozápad. Vyhĺbil ich podzemný tok Čierneho potoka, ktorý zbiera svoje vody na plošinách Silickej planiny. Gombasecká jaskyňa geneticky patrí k mladším jaskyniam s intenzívnou tvorbou pestrofarebnej sintrovej výzdoby s bielymi, žltými až hnedočervenými kvapľami. Charakterizujú ju tzv, brká, biele, duté trubičky, hrubé 2-3 mm, dosahujúce dĺžku až 3 m. Medzi najkrajšie priestory jaskyne patrí Mramorová sieň, Sieň múdrosti a Sieň mieru.

Viete, že...

Elektrický prúd vytvára kolmé magnetické žiarenie obzvlášť v zástrčkách, kde nie je zapojaný nijaký prístroj ?

V budovách zo železobetónu sa bežne stáva, že prúd vytvára kolmé magnetické žiarenia. Vibračná frekvencia takto vytvoreného elektromagnetického poľa spôsobuje nervové depresie - ohrozuje zdravie. Spomedzi príčin škodlivosti v dome treba spomenúť prúd s napätím 220 - 230V. Mnoho prípadov nespavosti má príčinu v elektrickom vedení alebo nechránenými zásuvkami pri posteli, ktoré vysielajú stacionárne vlnenie a o jeho škodlivosti sa všeobecne nevie. Nespavosť ale nie je jediným závažným dôsledkom 220 voltového elektrického prúdu v betónových stenách panelákov.

Viete, že...

Zdraviu škodlivé je sedenie rovno pred televízorom?

Niektoré televízory sú vybavené ochrannou olovenou vrstvou, ktorá neprepúšťa lúče alfa a beta, lúče gama však prejdú cez každú prekážku a toto žiarenie unavuje oči, škodí zdraviu. Preto nie je dobré sedieť rovno pred televízorom, ale mimo jeho poľa.

Viete, že...

ASPIRONDA je jednoduchý prístroj slúžiaci ako ochrana pred prenášaním elektrického prúdu s napätím 220 V ?

Stačí ho umiestniť na elektromer (alebo istič). Je to tvarový žiarič vysielajúci magnetické vlnenie, ktoré sa šíri v celom obvode izolátormi bipolárnych vodičov a ktoré neutralizuje kompenzáciou kolmé vyžarovanie elektrického okruhu. Toto tvarové magnetické vlnenie sa šíri rovnako dobre, či je elektromer otvorený alebo zatvorený.

Viete, že...

Jedno z najsilnejších zemetrasení bolo na Aljaške 27. 3. 1964 o 17: 36 hodine?

Zemetrasenie malo intenzitu 8,6 stupňa Richterovej stupnice. Poškodilo územie takmer 20 000 km2, hlavnou príčinou poškodenia územia bola hlinitá pôda, ktorá je dobrým vodičom vĺn otrasov. O život prišlo okolo 300 ľudí a bezprostredné škody činili 320 miliónov dolárov.

Viete, že...

Zvuky, ktoré nepočujeme sú nad 20 000 Hz?

Hranica, nad ktorú už ľudské ucho nevníma mechanické kmity prostredia, je zvuk s kmitočtom 20 000 Hz. Kmity vyššej frekvencie, ktoré už človek nepočuje, ale prístroje ich môžu zaznamenať, je možné vytvoriť rozličnými spôsobmi. Vieme, že nielen prístroje zachytávajú takéto kmity. Napríklad zvieratá ako sú netopiere, včely, delfíny, veľryby - nezáleží na veľkosti živočícha - sú schopné prijímať mechanické kmity s frekvenciou takmer 100 000 Hz. Kmity ktoré nepočujeme s takmer miliardou hertzov sa nazývajú ultrazvukové kmity a majú rovnakú povahu ako zvuk. Ultrazvuky najväčších kmitočtov sa získavajú pomocou kremenných doštičiek vyrezávaných z monokryštálov kremeňa. Ich zaujímavou zvláštnosťou je fakt, pokiaľ na takúto doštičku dáme premenné elektrické napätie, začne sa striedavo sťahovať a rozťahovať, čiže kmitať. Takto získavajú mohutné toky ultrazvuku s intenzitou niekoľko tisíc joulov (J)na centimeter štvorcový (cm2) za sekundu (s). Keď porovnáme s tou-to hodnotou intenzitou zvuku ktorý počujeme, tak v bezprostrednej blízkosti od strieľajúcej pušky je len 0,005 J na cm2 za sekundu.
Ku tomu treba dodať, energia ultrazvuku je taká veľká, že ju môžeme pocítiť vo chvíli, keď ponoríme ruku do kvapaliny vykonávajúcej ultrazvukové kmity a vzápätí pocítime prudkú bolesť.
Ultrazvuk zapríčiňuje v látke rôzne premeny ako je drobenie látok. Ak do kvapaliny vložíme kúsok ocele alebo medi a necháme naň pôsobiť ultrazvuk, kov sa začne drobiť a vytvorí jemnú zmes - suspenziu. Kov sa drobí vtedy, keď sú rozmery častice väčšie ako dĺžka vlny. Pokiaľ sú častice látky malé, účinok ultrazvuku je opačný, teda, ak pôsobíme ultrazvukom v miestnosti naplnenej dymom, môžeme veľmi rýchlo celkom vyčistiť vzduch. To znamená, že častice dymu sa pôsobením ultrazvuku zhlukujú - tento jav sa nazýva koagulácia, takže budú desaťnásobne ťažšie a klesnú na podlahu.
Zaujímavé je aj pôsobenie ultrazvuku na biologické objekty. Bunky, najmä tie, ktoré majú tvar nitky, sa pod vplyvom ultrazvuku rozrušujú, baktérie hynú alebo podliehajú podstatným zmenám. Napríklad ultrazvukom možno sterilizovať mlieko. Ultrazvuk slúži i na hľadanie defektov v kovových odliatkov veľkej hrúbky (takmer 10 metrov). Pokiaľ sa na ceste ultrazvukového lúča vyskytne dutina alebo nejaká hrča, lúče cez ňu neprejdú, ale sa odrazia v opačnom smere a odrazený lúč sa zachytí prístrojom. Podľa času, ktorý potrebuje ultrazvuk na cestu k defektu a späť, určuje sa hĺbka, v ktorej je defekt.
Celkom zaujímavo využívajú ultrazvuk netopiere. Príroda ich obdarila echolokátorom (zvukovou sondou) pracujúcou na ultrazvukových kmitočtoch. Pri lete netopier vysiela pre človeka nepočuteľné signály s kmitočtom 25 000 až 50 000 hertzov. Každý signál sa šíri približne 10 až 15 tisícin sekundy. Ako iste vieme, ultrazvukový signál, ktorý vyšle netopier v určitom smere sa vráti k nemu späť. Zvláštnosťou je, že netopier môže počuť odrazený signál aj vtedy, keď bude dvatisíckrát slabší ako pôvodný signál, ba čo viac, rozozná svoj odrazený signál od okolitého šumu aj vtedy, keď je šum tisíckrát silnejší ako jeho signál. Podľa času, ktorý uplynie medzi vyslaním signálu a zachytením jeho odrazenej časti určí netopier vzdialenosti prekážky, samozrejme svojim prirodzeným inštinktom.
Odporúčaná literatúra: Arendáš,M. Ručka, M.: Populární elektronika, SNTL Praha 1987.

Viete, že...

Anglický astronóm Edmond Halley r. 1705 na základe 24 dráh komét, pozorovaných za 360 rokov, zistil, že kométy z r. 1531, 1607 a 1682 mali rovnaké elementy dráh?

Z toho usúdil, že ide o jednu a tú istú kométu, ktorá potom dostala jeho meno.

TROJKRÁĽOVÁ HVIEZDA?

Halleyho kométa - Veľmi jasná kométa, u ktorej po prvýkrát v histórii bola dokázaná eliptická dráha okolo Slnka, a teda jej periodický návrat. Neskôr sa dokázalo, že Halleyho kométu už pozoroval v Číne v r. 467, potom v r. 240, 163, 87 a 11 pred n. 1. a v r. 66, 141, 218, 295, 373, 451, 530, 607/8, 684, 760, 837, 912, 989, 1066, 1145, 1223, 1301, 1378, 1456, 1531, 1607, 1682, 1759, 1835 a 1910 n. 1. Poruchami planét, hlavne Jupitera a Saturna, sa obežná perióda mení 74,5 do 79 rokov. V perihéliu sa k Slnku približuje až za dráhu Venuše — v aféliu sa vzďaľuje až za dráhu planéty Neptún: Posledný raz prešla perihéliom 20. apríla 1910 a aféliom v r. 1948. Budúci návrat do blízkosti Slnka nastal v r. 1986.
Hmota jadra Halleyho kométy je menšia ako miliardtina hmoty Zeme (len asi 3 x 10T4° hmoty Zeme). Chvost tejto kométy dosiahol v r. 1910 dĺžku sto miliónov km a na oblohe dosahoval dĺžku 150°. Halleyho kométa má niekoľko historických návratov. Prvý vypočítaný návrat tejto kométy r. 1759 potvrdil správnosť Newtonovej' gravitačnej teórie. V súvislosti s jej predpokladaným návratom boli rozpracované niektoré metódy nebeskej mechaniky. Pozorovanie tejto kométy v r. 1835 položilo základ štúdia mechanizmu zmien v hlave a chvoste kométy. Roku 1910 naša Zem prešla chvostom Halleyho kométy a medzi laikmi na celom svete spôsobila paniku zo strachu pred zánikom života na Zemi, čiže pred koncom sveta. Jej objavenie sa v roku 11 pred n. L, čiže pred narodením Krista, viedlo k domnienke, že Halleyho kométa je trojkráľovou hviezdou. Meteorické roje Aquaríd a Orioníd sa zdajú súvisieť s touto kométou, ktorej dráhu naša Zem križuje v období okolo 5. mája a 20. októbra, keď pozorujeme meteory spomenutých rojov.

Edmond Halley (1656 - 1742) - anglický astronóm a geofyzik. Od roku 1703 profesor na univerzite v Oxforde. Od roku 1720 riaditeľom observatória v Grenwichi a kráľovským astronómom. Roku 1676 uverejnil svoju prvú prácu o teórii pohybu planét na základe Newtonovej gravitačnej teórie. podnikal cesty do južných morí a k brehom južnej Afriky i Ameriky, počas ktorých meral pohyby hviezd - zostavil katalóg 341 hviezd južného neba - a zemský magnetizmus. Vypočítal elementy dráh 24 komét, vrátane veľkej kométy z r. 1682, ktorej dráhu podrobne študoval a ktorú neskôr nazvali po ňom — Halleyho kométa. Zistil jej 76 ročnú periódu obehu okolo Slnka a predpovedal jej návrat na r. 1758. Študoval staré záznamy zatmení Slnká a Mesiaca a r. 1693 zistil zrýchľovanie pohybu Mesiaca, tzy. seculárnu akceleráciu (11" za 100 rokov), a to v úplnom súlade s Newtonovou gravitačnou teóriou. Podobne zistil nerovnosť v pohybe Jupitera a Saturna. Rozpracoval spôsob určenia paralaxy Slnka na základe pozorovaní prechodu Venuše cez slnečný disk. Táto metóda sa používala ešte v 19. stor. Roku 1718 ako prvý vyslovil názor, že zmena polôh hviezd nie je chybou pozorovania, ale vlastným pohybom hviezd (Sírius, Arktur a Aldebaran), o čom pochybovali niektorí jeho súčasníci. (J. Bradley, J. H. Lambert). Halley ako jeden z prvých upozorňoval, že pri úplnom zatmení Slnka žiari okolo temného kotúča Mesiaca jasná koróna. Roku 1723 skonštruoval  jeden z prvých zrkadlových ďalekohľadov Newton.
V oblasti geofyziky r. 1683 predložil teóriu zemského magnetizmu a vzniku polárnych žiari v súvislosti so zemským magnetizmom. Roku 1701 publikoval prvú mapu zemskej magnetickej deklinácie. Bol blízkym priateľom I. Newtona, ktorému pomáhal pri jeho diele Philosophiae naturalis principia mathematica (Matematické základy prírodnej filozofie, 1684). Halley svojimi výpočtami dráh komét mal rozhodujúcu úlohu v boji medzi Descartovou vírovou teóriou pohybu planét a Newtonovou gravitačnou teóriou.

Viete, že...
Smrť sa hrá na vlnovej dĺžke, frekvenciách a intenzite?

Smrť najradšej prichádza na svitaní. Dve hodiny pred východom slnka, od druhej do štvrtej v lete a od tretej do piatej v zime - to sú najnebezpečnejšie hodiny pre chorých a ťažko chorých. Dokázalo sa, že horizontálne elektrické pole zeme mení svoju polaritu práve počas dvoch hodín pred východom slnka. Toto elektrické pole je normálne negatívne. Na svitaní sa zmení na pozitívne a rozširuje intenzitu škodlivého pôsobenia, ktoré v tej chvíli útočí na chorého človeka a ľudí, ktorí nemôžu spať. Tak sa hrá smrť na vlnovej dĺžke, frekvenciách a intenzite, podobne ako rozhlasové vysielanie.
Podľa hypotézy doktora Peyrého, ak sa zemský prúd, vytvárajúci horizontálne povrchové pole zeme, stretne s magnetickým poľom, ktoré zasa tvorí vertikálne padajúce kozmické žiarenie, tak nad miestom kríženia vznikne veľmi silná a výnimočne nebezpečná vlna.
Pôvod a podstata zemských prúdov môže byť mnohoraká: rudné ložisko; geologické zlomy; studne či vyschnuté korytá; upchané a ionizované komíny a iné prázdne priestory; účinok indukcie vytvorenej vo vodivom podzemí zmenami magnetického poľa; podzemné vodné toky.
Je nutné vedieť, že intenzita a sila týchto prúdov sa zvyšuje pred poklesom atmosférického tlaku, najmä pred dažďom. I takto sa vysvetľuje vzostup patologických ťažkostí pri meteorologických poruchách. Ako vieme, tento jav je všeobecne známy. Neznáme prúdy ľahko zaplavujú naše obydlia, prenášajú ich vodiče elektriny ako napríklad: špinavá odpadová a kontaminovaná voda, vlhké zlomy, železné piliny, kovové konštrukcie, vedenia atď. Vo všeobecnosti je dokázané, že rakovinové ochorenia sú častejšie na vlhkých miestach ako na suchých.

Viete, že...
Prvú konskú železnicu v strednej Európe postavili v r. 1827—1829 pod vedením syna František Josef Gerstnera (1758— 1832) Františka Antonína Gerstnera?

František Josef Gerstner - Význačný český astronóm, fyzik, technik sa narodil v Chomutove v rodine remeselníka remenára. Po sedemročnom štúdiu matematiky, fyziky a hvezdárstva na Karlovej univerzite v Prahe nastúpil r. 1779 ako inžinier do služieb c.-k. rakúsko-uhorskej vlády, ale o dva roky neskôr odchádza do Viedne študovať lekárstvo. Začal však navštevovať prednášky z botaniky a chémie, ale pod vplyvom M. Hella (1720 až 1792), riaditeľa hvezdárne vo Viedni a význačného astronóma (rodáka z Banskej Štiavnice), prechádza opäť k astronómii.
Po trojročnom pobyte u Hella ho vymenovali za adjunkta na hvezdárni v Prahe, r. 1785 sa stal členom Uč.spol. v Prahe. Ako astronóm sa Gerstner preslávil svojím matematickým* fyzikálnym nadaním. Od r. 1789 ho pozvali za profesora matematiky na Karlovu univerzitu. Do svojich prednášok zaradil časti 2 mechaniky a tých odvetví matematiky, ktoré sa v tej dobe vyžadovali v technickej praxi. Konštruuje stroje pre hute, stavia mosty, vysoké pece, projektuje kanály. Pretože pochopil, že technických odborníkov treba vzdelávať na vysokej teoretickej úrovni, zasadzoval sa za založenie Polytechniky v Prahe. Gerstner sa stáva r. 1806 riaditeľom práve založenej vysokej školy technickej v Prahe.
Gerstner sa venoval nielen technickým problémom a pedagogickej činnosti; odborne pracoval aj v oblasti hydrodynamiky a aplikovanej, hlavne stavebnej mechaniky. Najznámejšou jeho prácou je však projekt konskej železnice medzi Českými Budejovicami a Lincom v Rakúsku z r. 1807. Postavili ju v r. 1827—1829 pod vedením jeho syna Františka Antonína Gerstnera. Bola to prvá konská železnica v strednej Európe.
Gerstner František Antonín (1795—1840) — Syn Františka Josefa Gerstnera, zakladateľa (r. 1801) a riaditeľa Polytechnického ústavu v Prahe, autora návrhu na železničné spojenie Českých Budejovíc s Lincom a tým i vltavskej vodnej cesty s dunajskou.
F. A. Gerstner vyštudoval už na novom polytechnickom ústave. Zaujatý plánom svojho otca na železničné spojenie Vltavy s Dunajom podnikol prípravnú cestu do Anglicka r. 1822 a po svojom návrate docielil r. 1825 založenie akciovej spoločnosti pre túto stavbu. Sám sa stal jej riaditeľom, vzdal sa profesúry vo Viedni, odišiel opäť do Anglicka a v r. 1827—1829 postavil polovicu tejto trate. Keďže spotrebované náklady prekročili predpokladanú sumu a podnikatelia sa rozhodli postaviť druhú polovicu lacnejšie na úkor kvality, Gerstner sa vzdal riadenia týchto prác a odišiel opäť do Anglicka. Keď sa vrátil, znovu pôsobil na pražskej polytechnike
v r. 1830-1832.
Roku 1834 odišiel na pozvanie cárskej vlády do Petrohradu, kde vystaval železničnú trať z Petrohradu do Cárskeho Sela, ktorú otvorili r. 1837. Hneď potom ho pozvali, aby spolu s Angličanom Cockerillom vystaval železnicu z Petrohradu do Moskvy.
Na túto úlohu sa chcel pripraviť aj získaním skúseností s výstavbou prvých amerických železníc, a preto odišiel do USA, kde však r. 1840 zomrel. Zhodou okolností zomrel v tom istom roku aj Cockerill, čím sa výstavba plánovanej ruskej železnice zdržala.
F. A. Gerstner mal široké polytechnické vzdelanie a bohaté praktické znalosti. V období svojho profesorského pôsobenia vydal niekoľko vysokoškolských učebníc, najmä Učebné predmety praktickej geometrie (Lehrgegenstände der praktischen Geometrie). Okrem toho rozšíril otcovu trojdielnu Príručku mechaniky (Handbuch der Mechanik). Zážitky z posledného Gerstnerovho pobytu v USA popísala jeho manželka Klára v knihe Popis cesty Severnou Amerikou v r. 1838—1840. (Beschreibung einer Reise durch Nordamerika in den Jahren 1838—1840). A.V.D.
Zdroj: Pyramída roč.3. č. 5/1974 str. 1111-1112.

 

Kuriózne poznámky

Kuriózne poznámky v žiackych knižkách boli, sú a aj budú pokiaľ bude škola školou, žiaci žiakmi a učitelia učiteľmi. Tu je niekoľko veselých poznámok zo žiackych knižiek .

Straší dievčatá vtákom (sova pálená).
Smeje sa mi za chrbtom do očí.
Raňajkuje pomôcky na výtvarnú výchovu
Stále sa hlási.
Smrká mi do výkladu.
Svojim spevom úmyselne ruší hodinu spevu.
Cez prestávku kopal do dverí a keď bol upozornený, kopol si drzo ešte raz.
Nútil telesne postihnutého spolužiaka, aby vyliezol na strom.
Behá po múre.
Dáva pozor, či dávam pozor a keď si myslí, že nedávam, nedáva pozor.
Váš syn na hodine hrá mariáš, hlási dvadsať, nemá kráľa a potom sa háda.
Váš syn behá po triede a zvracia stoličky.
Bol pristihnutý v školskej jedálni so spolužiačkou ako sa bozkáva, je podozrenie na lásku.

 

Odkazy na stránky
Obec Horné Chlebany: http://hornechlebany.sweb.cz/ 
Múdra ako rádio:
http://www.mudraakoradio.pisem.net/ 
Jánska noc:
http://cbjanskanocwz.cz 
Múdra ako rádio:
http://www.mudraakoradio.euweb.cz/ 
Svadba Chlebany:
http://svadbask.unas.cz/ 
CB rádioamatérske hobby:
http://agnesa.sweb.cz 
Múdra ako rádio:
http://www.mudraakoradio.euweb.cz/ 
CB rádioamatérske hobby:
http://cbrsk.euweb.cz/ 
Milovaná príroda:
http://www.cezmina.szm.sk/ 
Milujem pani P...:
http://milujempanip.wz.cz/ 
Veľká noc:
http://www.eufrosyne.szm.com/ 
Vianoce:
http://vianocechristmas.czweb.org/ 
Príroda:
http://eufrosyne.wz.cz/ 
Veľká noc:
http://velkanoc.czweb.org/ 
Príroda:
http://eufrosyne.wz.cz/ 
Príroda:
http://agika.szm.com/ 
Vianoce:
http://vianocesk.ic.cz/
 

cezmin @ azet . sk  

Design by Cezmín Slovakia Kontakt: cezmin @ azet . sk Web:http://cezmina.wz.sk

[ Späť | Obnoviť | Dopredu ]