wz

.

[ Späť | Obnoviť | Dopredu ]

V Trnave sa už od roku 1992 uskutočňuje Medzinárodný hudobný festival Dobrofest- Trnava. Festival je venovaný pamiatke Johna Dopyeru, slovenského rodáka a vynálezcu rezofonickej alebo rezonátorovej gitary dobro, ktorý vyrastal až do svojho odchodu do USA v roku 1908 v malej dedine Dolná Krupá neďaleko Trnavy. V uplynulých rokoch prišlo do Trnavy vzdať hold pamiatke Johna Dopyeru množstvo slávnych hráčov na dobro z celého sveta, vrátane amerických top hudobníkov a skupín ako sú Blue Highway, Jerry Douglas, Bob Brozman, Rob Ickes, Randy Kohrs, Peter Rowan, Mike Auldridge, trio Cox, Clifford & Bartley a Zubot & Dawson z Kanady, alebo Dave Peabody a Papa George z Veľkej Británie, Gypsy Dave Smith z Austrálie, Ken Emerson z Havajských ostrovov a mnohí hudobníci z kontinentálnej Európy z Nemecka, Francúzska, Talianska, Holandska, Fínska, Rakúska, Švajčiarska, Poľska, Maďarska, Čiech, Bulharska a samozrejme aj zo Slovenska.
Hlavným organizátorom Dobrofestu je Mesto Trnava. I keď Dobrofest nie je špecializovaný bluegrassový, ale multižánrový hudobný festival, je súčasťou celoeurópskeho podujatia s názvom European World of Bluegrass (EWOB). Nezabudnite na starý predajný slogan bratov Dopyerovcov: Dobro means good in any language čiže - Dobro znamená dobrý v každom jazyku.To je aj prívlastok pre hudbu, ktorú  počujete na  festivale v Trnave.

Dobro neznamená len opak pojmu zlo, ale aj názov hudobného nástroja - známej americkej rezofonickej gitary. Vzniklo v dobách, keď ešte nejestvovali elektromagnetické snímače a zosilňovače a je pozoruhodným medzičlánkom medzi akustickou a elektronickou gitarou. Rezofonická alebo rezonátorová gitara vznikla v dobách, keď hudobníci hrajúci na gitarách potrebovali zosilniť zvuk svojich nástrojov, no možnosti elektrifikácie boli v tom čase ešte len v plienkach. Šikovná aplikácia technológie akustického zvuku, pri ktorej kovové rezonátory pracovali ako prirodzené mechanické zosilňovače, výrazne zmenila zvuk populárnej hudby a vošla navždy do hudobnej histórie.

Dobro sa prvýkrát objavilo na hudobnej scéne v polovici 20-tych rokov uplynulého storočia v USA, kde sa dnes považuje za americký ľudový hudobný nástroj a od tých čias sa jeho používanie rozšírilo do celého sveta. Hoci je to nepochybne jeden z najvýznamnejších umelecko-remeselnícko-technických vynálezov, ktorým Slovensko prostredníctvom svojich rodákov obohatilo svetovú hudobnú kultúru, skutočnosť, že vynálezca rezofonického dobra Ján/John Dopyera (1893-1988), bol slovenským rodákom, bola donedávna prakticky neznáma. Až v júni 1989, rok po smrti Johna Dopyeru, vyšiel novinový článok s informáciou, že vynálezca dobra pochádzal zo Slovenska. Je to dosť symbolické, že tento prvý článok sa objavil priamo v Trnave (v mesačníku Kultúra a život Trnavy), v meste, kde o niekoľko rokov neskôr vznikol medzinárodný festival Dobrofest-Trnava, ktorý je venovaný vynálezcovej pamiatke.
Týmto spôsobom Trnava prispela k objavu slávneho rodáka pre celé Slovensko a neskôr, prostredníctvom Dobrofestu, dala túto informáciu celému svetu. Bez zveličenia, dobru patril koniec 20. storočia na svetovej hudobnej scéne rovnako ako i na Slovensku. Rezofonická gitara prišla po rokoch ústupu zo slávy a zabudnutia znova do popredia na módnej vlne návratu k akustickej hudbe a stala sa doslova symbolom tzv. bezzástrčkovej unplugged music.

"Dobro" a americkí Slováci - bratia DOPYEROVI

I keď je dobro známe na celom svete, len málokto vie, že tento jedinečný hudobný nástroj je výtvorom šikovných slovenských rúk a umu. Dobro vynašli a potom dlhé roky aj vyrábali americkí Slováci - bratia DOPYEROVI, ktorí sa v roku 1908 vysťahovali z Dolnej Krupej pri Trnave do Kalifornie. Dolnokrupanský mlynár Jozef Dopyera bol veľmi muzikálny a okrem toho, že hral na husle, sám si ich aj zhotovoval. Mal 10 detí - 5 synov a 5 dcér.

Deti po ňom zdedili muzikálnosť a remeselný fortieľ. Najšikovnejším z nich s najväčším technickým talentom sa však ukázal najstarší syn Ján, ktorý sa narodil v Strážach. Svoje prvé husle postavil pod otcovým dohľadom ešte ako chlapec v Dolnej Krupej. Keď v dvadsiatych rokoch viedol v Los Angeles vlastný obchod s hudobnými nástrojmi a dieľňu na opravu a výrobu huslí a iných drevených strunových nástrojov, pokúsil sa vyriešiť problém zosilnenie týchto akustických hudobných nástrojov. Podarilo sa mu to až po mnohých pokusoch v roku 1926, keď postavil celokovovú gitaru s troma hliníkovými rezonátormi, ktoré mechanicky zosilňovali zvuk nástroja. Celokovovú gitaru si dal patentovať a spolu s Rudolfom a Emilom a ďaľšími investormi založil firmu National String Instrument Corporation. Hoci novinka, ktorú predávali pod názvom Tri Plate National mala veľký úspech, bratia sa čoskoro osamostatnili a založili si vlastnú firmu DOPYERA BROTHERS Inc.

Ján teraz už John inovoval svoj vynález a začal vyrábať patentovaný nástroj gitaru zvanú "DOBRO". Meno pre novú gitaru vzniklo slovnou hračkou z prvých písmen názvu firmy DOpyera BROthers a slovenského významu tohto slova. Reklamný slogan pre ich gitaru to ešte zvýrazňoval.

DOBRO MEANS GOOD IN ANY LANGUAGE! Dobro znamená dobro - dobrý v každom jazyku.

Názov sa časom natoľko ujal medzi hudobníkmi, že postupne úplne splynul so samotným druhom nástroja a stal sa synonymom pre všetky gitary s rezonátormi vo všeobecnosti. Dobro, ktoré v americkej country music doslova zľudovelo, sa postupne dostalo aj do kruhov moderných rockových a bluesových hudobníkov a tak si môžeme jeho nádherný zvuk vypočuť aj na mnohých nahrávkach velikánov folkrocku, blues a rocku. Nebol to iba vynález Dobra, ktorým sa John Dopyera a jeho bratia natrvalo zapísali do análov hudobno - technickej historie.

Už v roku 1932 v spolupráci s gitaristom Art Simpsonom vyrobili niekoľko svojich rezonátorových gitár s magnetickým snímačom, ktoré sa považujú za prvé priemyselne vyrobené elektrifikované španielske gitary na svete. Okrem toho má John patent aj na prvé elektrické husle na svete a viacero patentovna dizajn gitary a banja. Takto sa naši rodáci preslávili svojimi nástrojmi a vynálezmi v celej Amerike a náväzne i na celom svete. Napriek tomu, že ich mená môžeme nájsť v každej poriadnej hudobnej encyklopédii, u nás sa o nich veľa nevie, ba veľakrát samotní hráči na dobro nevedia, že hrajú na výtvore slovenských rúk a umu.

JOHN EDWARD DOPYERA

Záujem o dobro neupadol ani po smrti pôvodného vynálezcu a jeho bratov. O rodinnú históriu dobra sa teraz stará Johnov syn JOHN EDWARD DOPYERA, ktorý okrem originálnych rezofonických nástrojov a dokumentov vlastní aj vzácne originály prvých huslí svojho otca a deda, ktoré vyrobili ešte v Dolnej Krupej. JOHN DOPYERA sa dožil vysokého veku. Mal vyše 94 rokov, keď v januári 1988 v Grants Pass zomrel. Krátené: Napísal Peter Bonzo RADVANYI

http://www.region.eu.sk/index.php?makej=viac_z&id=156
http://www.dobrofest.sk/

Krásny príspevok k jubileu mesta Trnava

Keď americký dobrista Ferrell Stowe napísal organizátorom Dobrofestu po návrate z Trnavy, kde v roku 2006 účinkoval na jubilejnom 15. ročníku festivalu, že na Trnavu nikdy nezabudne, väčšina ľudí to brala len ako zdvorilosť. No slávny hudobník z Nashville na Trnavu skutočne nezabudol. Atmosféra Dobrofestu, prostredie areálu záhrad pri Západoslovenskom múzeu, kde sa festival vtedy odohrával i samotné mesto zapôsobili na neho do takej miery, že sa rozhodol spomienke na Trnavu venovať svoj nový sólový album, ktorý práve pripravuje.
„Môj nový album bude mať názov Trnava. Na jeho obale bude maľba Trnavy a časť patentnej listiny pre dobro. Na cédečku bude aj skladba Trnava s dobrom, husľami, mandolínou, gitarou a basou“, povedal Ferrell. Je to pekná inštrumentálna skladba v príjemne zasnívanej country nálade, ktorú nahral so svojimi priateľmigitaristom Stephenom Mouginom, huslistom Jeremy Garrettom, basistom Dennisom Crouchom a hráčom na mandolínu Jessie Cobbom. Podľa slov Ferrella Stowea je holdom kráse Trnavy a jej obyvateľom, ktorí spravili na neho veľký dojem svojou priateľskosťou, srdečnosťou a pohostinnosťou.
17. ročník Dobrofestu, ktorý sa uskutočnil v dňoch 26.- 28. júna 2008 v Trnave (Poznámka: Po CB rádioamatérskej akcii Jánskej noci. Cezmín), bol v znamení dvoch životných výročí vynálezcu rezofonickej gitary Johna Dopyeru. Pripomenutie si 115. výročia jeho narodenia a 20. výročia jeho smrti.

DVORANA SLÁVY DOBRA

Mimoriadnou udalosťou v priebehu Dobrofestu - Trnava ´96 bolo otvorenie "Dvorany slávy dobra" v Dome hudby Západoslovenského múzea v Trnave, ktorá položila základ prvého múzea rezofonických hudobných nástrojov v Európe. Jej cieľom je priblížiť návštevníkom históriu vynálezu dobra a zoznámiť ich so slávnymi hráčmi na dobro a ich nástrojmi i s krátkou históriou festivalu. V Trnave sa stretávajú nielen hudobníci, ale aj výrobcovia rezofonických nástrojov z celého sveta, ktorí potom na workshopoch majú možnosť predstaviť svoje výrobky verejnosti.

Folk country: http://www.folkcountry.sk/

"Zachráňme tento sen!"

Skupina Veslári  - Peter & The Rowers

V súčasnosti najúspešnejšia európska country skupina Veslári (Peter & The Rowers), dokázala posunúť slovenskú country hudbu ďaleko cez hranice našej krajiny. Každučkým počinom reprezentujú a treba dodať, že nadmieru úspešne stredoeurópsku country hudbu.

Možno je niektorým však taktiež známy zdravotný stav speváka Peťa Dulu z tejto skupiny. Niekdajší hokejista, ktorý úspešne razil svoj sen na hokejovej farme v USA, sa musel vzdať kvôli zákernej rakovine tejto cesty. Po prvých náročných liečeniach už zotrval na Slovensku a zamiloval sa do country hudby. Spolu s Veslármi naštartoval posun slovenskej country hudby neuveriteľným tempom a úspešne dobyli hneď niekoľko prestížnych rebríčkov. Peťo sa vydal na svoju cestu za svojim ďalším snom. A možno hrdo povedať, že sa mu aj plní, veď koho by netešilo nahrať duet so svetovou star Joe Diffie. Ich spoločný duet sa drží hneď po nasadení v top svetových rebríčkoch.
Avšak rovnako neuveriteľným tempom ako Veslári s Peťom Dulom získavajú jedno ocenenie za druhým, rovnako rýchlo sa prihlásila opäť zákerná rakovina. Peťo absolvoval opäť náročné liečenie v USA, keď to na Slovensko nepomohlo.

"Keep The Dream Alive"

- záchrana živého sna -

Prosím venujte chvíľu pozornosť listu, ktorým jeho kamaráti prosia o podporu pre Peťa. Myslím, že sme mu to určite dlžní:

Ahojte všetci,

rozhodol som sa osloviť všetkých svojich kamarátov, ako aj priateľov a fanúšikov Veslárov a Petra Dulu a pomôcť tak Peťovi v jeho ťažkom boji s rakovinou. Keďže Petrova liečba na Slovensku neviedla k zlepšeniu jeho stavu a typ rakoviny, ktorý ho postihol, je veľmi ojedinelý, Jeho jedinou nádejou je špeciálna klinika v USA "Dana Farber's Cancer Institute" v Bostone, kde v máji podstúpil veľmi náročnú a rozsiahlu operáciu.
Pretože samotná operácia a následná liečba sú veľmi nákladné, chcem týmto osloviť všetkých svojich priateľov a fanúšikov Veslárov a Petra Dulu a informovať Vás o verejnej zbierke, ktorá momentálne prebieha na záchranu Petra.
V USA bola založená verejná zbierka pod názvom: "Keep The Dream Alive" /záchrana živého sna/ a tak jednou z možností ,ako prispieť, je cez túto zbierku, ktorú nájdete na tejto stránke:

http://www.myspace.com/dreamalive1
je to cez kreditnú kartu a službu pay-pal

Druhá, pre nás jednoduchšia a takisto účinná možnosť je platba na tento účet v Slovenskej sporiteľni:

0081862832/0900 ,účet je založený na meno Petrovej mamy : Anastázia Dulová
Pri platbe z inej krajiny ako je Slovensko, budete potrebovať:
IBAN : SK34 0900 0000 0000 8186 2832
SWIFT: GIBASKBX

PROSÍM PRISPEJTE AKOUKOĽVEK SUMOU, VEĽMI TÝM PETROVI POMÔŽETE. Ak môžete, oslovte aj svojich kamarátov a známych. Celkové náklady Petrovej liečby sa budú pohybovať okolo 50 000 dolárov /v prepočte cca 1milión slovenských korún/.
VOPRED VŠETKÝM ĎAKUJEM ,

FERO JANO +421905470959  http://www.folkcountry.sk/


ODKAZY: HUDBA:

Rádio Country: http://www.abradio.cz/player.php?kod=4&category=1 
http://www.abradio.cz/player.php?kod=163&category=1 
http://www.festbohunice.sk/kontakt.php#top1
http://www.wildwest.sk/
http://www.wildwest.sk/

Predaj oblečenie a obuv ala VESTERN
Kontakt predajňa:
Adresa
Bratislava - Petržalka
Údernícka 5
Tel.: +421 2 62 250 725
Mobil: +421 902 542 568

Pondelok: 13:00 - 18:00
Utorok: 10:00 - 12:00 12:30 - 18:00
Streda: 10:00 - 12:00 12:30 - 18:00
Štvrtok: 10:00 - 12:00 12:30 - 18:00
Piatok: 10:00 - 12:00 12:30 - 18:00
Sobota: ZATVORENÉ
Nedeľa: ZATVORENÉ
http://www.wildwest.sk
http://www.festbohunice.sk/preview.php
http://www.festbohunice.sk/banner/468x60fdb.swf
http://www.festbohunice.sk/banner/250x250ticketportal.swf

FESTIVALY

Festival Europei: www.euro-festival.net 
www.fib.no 
www.numerica.it 
www.fesztivalvaros.hu 
www.musikefestspiele.com 
www.dubrovnik-festival.hr 
www.echternachfestival.lu 
www.maggiofiorentino.com 
www.granadafestival.org 
www.sommerkonzerte.de 
www.hollandfestival.nl 
www.lucernemusic.ch 
www.ada.net.tr 
www.eif.co.uk 
www.bbc.co.uk 
www.istfest.org 
www.sarthe.com 
www.festival.co.il 
www.grecbcn.com 
www.estorilfestival.pt 
www.helsinkifestival.fi 
www.kissingersommer.de 
www.meranofestival.com 
www.berlinerfestspiele.de 
www.albustanfestival.com 
www.brucknerhaus.link.at 
www.montreux-festival.com 
www.bregenzenfestspiele.com 
www.bayreuther-festspiele.de 
www.cheltenhamfestivals.co.uk 
www.citelan.esmusica-religiosa-cuenca 
www.drottningholmsteatern.dtm.se 
www.menuhinfestivalgstaad.com 
www.bayerische.staatsoper.de 
www.ohridsummer.com.mk 
www.festivalperalada.com 
www.rossinioperafestival.it 
www.festivalpollenca.org 
www.ravennafestival.org 
www.festival-piano.com 
www.salzburgfestival.at 
www.choregies.asso.fr 
www.mariinsky.spb.ru 
www.romaeuropa.net 
www.operafestival.fi 
www.arskoncert.cz 
www.festival.cz 
www.pnm.de 
www.arena.it 
www.shmf.de 
www.stresa.net 
www.dgi.es.html 
www.oudemuziek.nl 
www.ticketcorner.ch 
www.festival-wiltz.lu 
www.comune.torino.it 
www.verbierfestival.com 
www.mark-schwetzingen.de 
www.carinthischersommer.at 
www.festival-int-santader.org 
www.festspiele.ludwigsburg.de 
www.festivaldabachabartok.com 
www.festival-van-vlaanderen.be 
www.wratislavia.mtl.pl

[ Späť | Obnoviť | Dopredu ]